Přírodní památka Bašta připomíná historii těžby černého uhlí na Rokycansku

27. prosinec 2024 11:30

Bašta je lidový výraz pro dobré jídlo. Na Rokycansku mají Baštu, která je přírodní památkou a o jídlo se rozhodně nejedná. Najdeme ji u obce Břasy, kde se těžilo černé uhlí.

„Tak půl metru pod zemí byla celkem mohutná sloj černého uhlí. Dokonce to černé uhlí nahoře bylo velmi kvalitní. Dole už bylo méně kvalitní. Je to taková i skoro evropská rarita, protože třeba na Ostravsku musíte jezdit až pět set metrů hluboko. Kdežto tady se odkryl třeba metr země a našla se osmimetrová, patnáctimetrová sloj, která se mohla povrchově těžit,“ říká starosta obce Břasy Miroslav Kroc.

Selská těžba tam započala kolem 17. století. Jednalo se o těžbu, která už byla organizovaná. „V druhé polovině 19. století a na začátku 20. století těžba byla velká,“ dodává. Současně tam začaly fungovat podniky, které uhlí potřebovaly. Těžba skončila v 60. letech dvacátého století.

V Břasích a okolí stále žijí lidé, kteří na těžbě pracovali. „Máme takovou tradici. Chodíme přát osmdesátiletým, pětaosmdesátiletým, devadesátiletým a opravdu někteří ještě v těch dolech dělali,“ přibližuje starosta.

U přírodní památky Bašta začíná i naučná stezka nazvaná Po stopách důlní činnosti na Břasku. „Dlouhá je asi 5,5 kilometru, má 8 zastavení. Právě tam připomínáme těžbu černého uhlí,“ doplňuje Kroc.

autor: Anděla Blažková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio