První přístroj na výrobu čoček Otto Wichterle sestavil z dílků dětské stavebnice Merkur

28. listopad 2023

Zákruty životní cesty prostějovského rodáka Otto Wichterleho mnohokrát ovlivnila náhoda. Dřív než začal chodit do školy, spadl do močůvky a málem utonul. Dlouho se zmítal v horečkách a doktoři mu předpovídali rok života.

Chlapec měl ale tuhý kořínek. V devíti letech nastoupil hned do páté třídy a po roce rovnou na gymnázium. Zajímala ho chemie, ale jeho vysokoškolská studia přerušila válka.

Náhoda ho tehdy přivedla do výzkumných chemických dílen firmy Baťa, kde se mu podařilo vyvinout makromolekulární polyamid, jehož tavenina se dala táhnout na dlouhá pevná vlákna. A to byl první krok k výrobě umělého polyamidového vlákna – silonu, jehož po válce začala výrobní linka chrlit desítky tisíc tun ročně.

Další náhoda, setkání ve vlaku s neznámým mužem, ho nasměrovalo k zahájení práce na výzkumu vhodné látky pro výrobu kontaktních čoček. Protože se ale tou dobou znelíbil vládnoucím komunistům, musel pracovat takřka na koleně – první přístroj na výrobu čoček sestavil z dílků dětské stavebnice Merkur.

První měkké kontaktní čočky přišly na svět v roce 1956 a vzbudily obrovský zájem. Stát však špatně zacházel s patenty a prodělal miliardy korun. Odměna pro autora vynálezu byla směšně malá. Svou vědeckou dráhu zakončil Otto Wichterle v 90. letech 20. století jako předseda Akademie věd.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.