Rakovina prsu postihuje stále víc žen. Už téměř 20 let jim se strachem pomáhá sdružení Mamma help
Po celé republice je osm center. A právě v těchto dnech rozjíždí novou kampaň, která chce především zdůrazňovat určitou výjimečnost tohoto sdružení. Terapeutkami v Mamma help jsou totiž ženy, které s rakovinou bojovaly a dokázaly tenhle boj prozatím vyhrát.
Pokud se člověk dozví tuhle diagnózu, může propadat těm nejhorším myšlenkám a možná i kvůli tomu pak nevnímá, co dalšího se od lékaře dozví. O to cennější je pak práce terapeutek v centrech Mamma help, které nemocným ženám dávají jednak naději a jednak jim vše vysvětlují srozumitelným jazykem. Ročně se na centra Mamma help obrátí 7 000 pacientek nebo jejich příbuzných a blízkých.
Onemocnění bohužel stále přibývá. Konkrétní čísla uvedl vedoucí lékař Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, a také odborný garant plzeňského centra Mamma help Tomáš Svoboda:
„Všeobecně u zhoubných nádorů je to šest procent ročně. U karcinomu prsu naštěstí přibývá pacientek, které jsou zachycené včas. Podle odhadu máme ročně 400 nových pacientek, plus některé další s recidivou onemocnění a řadu dalších, které nejsou našimi pacientkami, ale sledujeme je z důvodu genetického rizika vzniku tohoto onemocnění.“
Zájemci, kteří potřebují radu či pomoc, v Plzni najdou centrum Mamma help v Sedláčkově ulici číslo 14. Otevřeno je pondělí až čtvrtek mezi 10. a 15. hodinou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Premiér bezpečnostní schůzku svolat musel. Sám ale tušil, že reakce opozice bude zamítavá, tvrdí politolog
-
ONLINE: ‚Míč je na straně Ruska.‘ USA po jednání v Džiddě obnoví pomoc Kyjevu, ten souhlasí s příměřím
-
Třinec vyřadil Litvínov a postoupil do čtvrtfinále. Oceláři vyrovnali extraligový rekord Vsetína
-
Zpravodaj Konvalina: Češi v USA Evropu vidí kriticky. Trumpovi se leccos odpouští, jeho voliči mu věří