Ředitelka školy: Uzavření prvních tříd vidím jako špatné rozhodnutí

17. říjen 2020 16:20, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Distanční výuka na Gymnáziu Luďka Pika v Plzni

Školy se opět vyprázdnily a děti se učí z domova přes monitor počítače. Masarykova základní škola Klatovy se na distanční výuku připravovala už od září, přesto tento druh výuky není podle učitelů dlouhodobě udržitelný.

Do škol se opět vrátila distanční výuka, avšak díky zkušenostem z letošního jara už bylo její zavedení technicky jednodušší. Učitelům i dětem ale chybí vzájemný kontakt. „Je to úplně jiné. Nevidím reakci dětí, jen se domnívám, co asi probíhá na druhé straně, ale snažím se přijít na to, jak jim to trochu zpestřit nebo ozvláštnit,“ řekla učitelka Věra Steinerová, která s žáky osmé třídy procházela pracovní listy o panonské legendě.

Učitelé Masarykovy ZŠ Klatovy se na distanční výuku školili

Žáci ani učitelé nemají žádnou jistou perspektivu, kdy by mohlo dojít k návratu ke kontaktní výuce. „Právě u žáků osmých a devátých tříd jsme konfrontováni otázkami vysvědčení a podáváním přihlášek na přijímací zkoušky. Začíná to být opět jedna velká neznámá," neskrýval obavy učitel dějepisu Lukáš Kopecký.

I žákům, jako například osmačce Petře, schází standardní kontaktní výuka: „Já si myslím, že je to mnohem lepší v té škole a že se to i lépe pochopí než přes počítač.“ Při poslední hodině neměli žáci ani učitelé daleko od pláče. U žáků bylo znát, že pokud něco opravdu nechtějí, tak je to zůstat od středy doma a nemoci do školy.

Žáci distanční výuku trénovali

Žáci už od září dostávali zadané některé domácí úkoly přes Office 365 a trénovali práci z domova. „Jako velmi špatné rozhodnutí vidím uzavření první a druhé třídy, protože to je velká náročnost, která je vložená na bedra rodičů," potvrdila Emilie Salvetrová, ředitelka Masarykovy základní školy.

Většina žáků má možnost připojení k internetu a online výuku navštěvuje, přesto pár dětí přístup k počítači a internetu nemá a potřebují počítač půjčit. Děti, které nejsou schopné se připojit online, si mohou úkoly přečíst na dveřích školy nebo si je vyzvednout ve vestibulu, kde je od 7:00 do 16:30 stálá služba. Vypracované úkoly pak mohou hodit do schránky vedle vchodu.

autoři: Jitka Englová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio