Rodinám s autistickými dětmi pomáhá plzeňské sdružení ProCit už jedenáctý rok
"Můj syn, kterému bude 16 let, nemluví a má těžkou formu autismu,“ říká Irena Vítovcová. Díky němu pomáhá desítkám rodin s dětmi s poruchou autistického spektra ve sdružení ProCit, jehož je předsedkyní.
Autistické děti vypadají stejně jako ostatní, pouze se chovají zvláštně, reagují často sociálně nepatřičným způsobem. Jejich rodiče se s tím musí naučit žít. Umí v tom pomoci plzeňské očanské sdružení ProCit.
Díky inkluzi mohou děti s lehčí formou autismu chodit do běžných základních škol. Do jaké základní školy v Plzni by měli rodiče své dítě přihlásit? Jak by se měli učitelé a asistenti pedagoga vzdělávat, aby dokázali s dítětem s autismem pracovat? ProCit pořádá semináře, přednášky a kurzy. Snaží se v nich propojit okolí dítěte, aby učitelé, spolužáci a rodiče stejně reagovali na jeho chování a snažili se mu porozumět.
Akce ProCitu
Charitativní modrý běh Run for ProCit musí letos proběhnout individuálně, stane se tak 15. května. Výtěžek poputuje na konto veřejné sbírky, ze které budou financovány sportovní a relaxační pobyty pro rodiny s autistickými dětmi.
Během dubna také vyjde publikace k 10. výročí sdružení ProCit, v níž se objeví příběhy a pohledy různých osob ze života dětí s autismem, které mohou zaujmout každého čtenáře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.