Rotunda Petra a Pavla byla nejspíš v 10. století jako součást raně středověkého hradiště, nikdy ovšem nebyla zaklenuta

Jednou z nejstarších celistvě dochovaných architektonických památek v České republice je rotunda svatých Petra a Pavla ve Starém Plzenci.

Založena byla nejspíš v 10. století jako součást raně středověkého hradiště, nikdy ovšem nebyla zaklenuta. Nejprve měla dřevěný trámový strop a šindelovou střechu. V průběhu staletí se rotunda dočkala mnoha přestaveb, pouze původní tvar zůstal zachován. V 15. století se dokonce zřítila.

Měnili se i majitelé budovy a nechybělo málo a stavba by zmizela z povrchu zemského. Roku 1785 byla podle císařského nařízení zařazena mezi církevní stavby, určené ke zboření. Po dražbě k tomu však nakonec nedošlo. V okolí se totiž opravovaly silnice a rotunda sloužila jako sklad střelného prachu.

I když se nejstarší část původní předrománské stavby zachovala jen zčásti, jde o zásadní architektonickou památku tohoto typu na našem území.

K rotundě se dostanete pouze pěšky po naučné stezce. Cesta vede do kopce, výstup ale stojí za to. Nejen kvůli nejstarší dochované stavbě, ale i nádhernému výhledu do okolí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.