Rychlý průvodce paprikovým kořením: na co použít sladkou či uzenou? Napoví Babské rady

21. září 2023

Paprikové koření je nezbytnou součástí kořenek snad v každé domácnosti. V Babských radách si řekneme, k čemu je která dobrá.

Sladká paprika dodá jemnou chuť omáčkám, polévkám i marinádám. Zkusit ji můžete i na pečenou zeleninu na grilu. Kvůli obsahu cukru může při delší tepelné úpravě zhořknout, pozor na to!

Gulášová paprika pomůže s přípravou oblíbeného jídla a to i v bezmasé variantě gulášů bramborových nebo houbových.

Často používaná je i uzená paprika, která má typické kouřové aroma. Toho se využívá při přípravě vegetariánských uzených rostlinných sýrů nebo náhražky slaniny, která se za pomoci tohoto koření dělá z rýžového papíru.

Lahůdkovou papriku poznáte podle sytě červeného zabarvení, ta nejkvalitnější pochází z Maďarska.

Vynechat nemůžeme pálivou papriku: pikantní doplněk jídel, která jsou ostrá a výrazná, uplatní se především v indické a mexické kuchyni.  

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.