Sedačková lanovka na Pustevny byla první svého typu v Evropě. Stavěla se dva měsíce

12. leden 2025

Sedačková lanovka z Ráztoky na Pustevny v Beskydech byla první sedačkovou lanovkou v Evropě. Duchovním otcem lanovky byl továrník a nadšenec František Wiesner z Chrudimi.

Když v Kanadě a ve Spojených státech ve třicátých letech minulého století viděl první lanovky, zařekl se, že něco takového musejí mít i tuzemské hory.

Jenže po záboru pohraničních území v roce 1938 přišly české země o téměř všechna pohoří a s výjimkou Petřína v Praze také o všechny osobní lanové dráhy. Pozornost lyžařů a turistů se tak upřela k Beskydům, které byly ze zbylých pohoří jediné, jejichž vrcholky přesahovaly 1000 metrů.

První sedačková lanovka na starém kontinentu se stavěla během prvních dvou měsíců roku 1940, kdy panovaly tuhé mrazy. Provoz byl zahájen 4. března toho roku. O svezení byl obrovský zájem. Zřejmě proto v létě nevydržely dřevěné podpěry nápor cestujících, a musely být za provozu měněny za kovové z ohýbaných kolejnic.

Současná lanovka je v provozu od roku 1987 a to v nové a dvakrát delší trase.

autor: Bára Štěpánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.