Seizmická stanice v Kašperských Horách měří zemětřesení už od roku 1960

15. duben 2013

Pokud Severní Korea provede další jaderný test, mezi prvními se o něm dozvědí v Amálině údolí u Kašperských Hor na Šumavě. Už padesátý třetí rok tady funguje špičková seizmická observatoř. Přírodní i uměle vyvolané otřesy naší planety měří citlivé přístroje v bývalé štole po zlatokopech.

Naposledy se tady rafičky rozkmitaly před týdnem, to když v pět tisíc kilometrů vzdáleném Íránu začalo ničivé zemětřesení.

Seizmickou observatoř vybudoval na začátku 60. let Bohumil Bartizal. Už třicet čtyři let otřesy na místě sleduje jeho snacha Jana Bartizalová.

„První záznam, který se dochoval, je ze Silverstra 1960,“ připomíná Bartizalová.

„Není den, kdy bych nezaznamenala tak dvacet až pětadvacet otřesů,“ říká. Rekord prý padl před dvěma lety 26. srpna, kdy se chvělo Chebsko a bylo zaznamenáno 340 otřesů.

„Když je otřes třeba v Los Angeles nebo v Indonésii, zaregistrujeme ho na termopapíru za jedenáct minut,“ popisuje Bartizalová.

Seizmických stanic je v celém Česku přibližně patnáct, ta kašperskohorská stále patří mezi mimořádné.

„V šedesátých, sedmdesátých, osmdesátých letech tato stanice nahlásila vůbec nejvíc zemětřesení ze všech stanic globální sítě, to znamená, že je velmi citlivá,“ potvrzuje Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

„Druhá zvláštnost je, že od roku 1973 tam běžela velmi širokopásmová registrace zemětřesení jako první na světě. To, co tenkrát vyvinul inženýr Plešinger, se potom stalo světovým standardem,“ dodává.

Pro zájemce, kteří by seizmickou stanici chtěli vidět na vlastní oči, je po domluvě možná i exkurze.

autoři: lum , Iva Menšíková
Spustit audio