Senioři v pěti charitních domovech v Plzni cvičí jógu

30. leden 2018

Do celorepublikového projektu, který pořádá Nadační fond pro rozvoj plného vědomí, se zapojilo přes 50 klientů v pěti domovech pro seniory v Plzni. Během jógy se soustředí na sebe, na své dýchání, uvolní tělo a navodí příjemné pocity.

„Dostala jsem se k tomu náhodou. Obdržela jsem kontakt na nadaci, kde mi doporučili různé domy pro seniory. V současné době mám čtyři. Od běžných hodin se to liší hlavně tím, že cvičení probíhá na židlích, protože většině seniorů je 80 a více let. Myslím, že je cvičení baví a jsou rádi, že se to koná,“ uvedla lektorka jógy Jana Kufnerová.

Jóga i jako životní restart

Zacvičit jógu si přišla i téměř devadesátiletá paní Ludmila Šediváková. „Chodila jsem cvičit už dříve, ale přestala jsem, protože se mi to zdálo pomalé. Teď už mi nohy tolik neslouží, a tak jsem ráda, že je to pomalé, a že to můžeme cvičit. Pomáhá nám to jednak duševně, že se člověk cítí lépe, že pro sebe ještě může něco udělat, a je to dobré i na to, že tolik netloustneme,“ řekla paní Šediváková.

Většina cvičení začíná dechem, kdy lektorka učí seniory správně dýchat do břicha. Potom následují základní pohyby od hlavy, přes ruce až po nohy. „Cvičení je dobré hlavně na pohybové ústrojí. Dobrý vliv má i na psychickou stránku, myslím, že je to může vrátit zpět do života anebo je nastartovat, aby se cítili dobře a měli pozitivní myšlení,“ popsala Jana Kufnerová.

Lektorka za seniory dochází každý týden. Hodiny jsou zdarma. Zapojil se například charitní Domov svaté Zity v Plzni na Slovanech. K cvičení jógy se postupně přidávají další a další domovy pro seniory.

autoři: kos , jik
Spustit audio