Silvestr
Se Silvestrem souvisí kromě konce a začátku roku také obvyklý novoroční přípitek s přáním všeho nejlepšího. A v této magické chvíli si připíjíme většinou vínem. Slovo víno je velmi staré, přešlo do slovanských jazyků z latinského vinum pravděpodobně přes germánskou podobu Wein. Víno pojmenovávalo od staročeštiny jak rostlinu - vinnou révu, tak i nápoj. Mimochodem za prvního pěstitele vinné révy je v bibli považován Noe, což dokládá dlouhodobou oblibu vína v dějinách lidstva.
Za nápoj spjatý s naší národní povahou je však obvykle označováno spíše pivo. Slovo pivo patří také k nejstarším slovům v české slovní zásobě. Pivo původně označovalo nápoj, tedy pití vůbec. Postupem vývoje jazyka došlo u slova pivo k zúžení významu a slovo dnes označuje druh nápoje.
Poslední den v roce si nejen připíjíme a přejeme si, ale chceme se většinou také bavit. Humor v jazyce je překrásná věc, založená často na vztazích mnohovýznamovosti nebo formální podobnosti mezi slovy, charakteristickým rysem celé lidské existence je hra se slovy. Karel Čapek v díle K přírodopisu anekdoty říká: "Člověk se prý stal člověkem, když začal mluvit. Ale jakmile začal mluvit, udělal druhého dne vtip a našel s úžasem, že se slovy si možno pohrát."
Když dovolíte, tak jeden vtip učitelský: Paní učitelka vyvolá Pepíčka: "Řekni nám dvě zájmena." Pepíček se zděšeně ohrazuje: Kdo? Já? A co na to paní učitelka? Nezbývá jí než říct: "Výborně, Pepíčku."
A ještě jeden, založený na hře se slovy. Víte, jak se nazývá mnoho hvězd pohromadě? Souhvězdí. Přesně tak. A víte, jak se nazývá hodně žen pohromadě? Tvořím-li podle stejného typu, pak soužení.
Připomněli jsme některé tradiční momenty silvestrovské oslavy a nezbývá nic jiného než se rozloučit s přáním zdraví a štěstí do nového roku.
Dovolte, abychom k tomu použili úryvek z lidového přání z Klatovska:
Den přeslavný jest k nám přišel,
v němž má býti každý vesel,
radujme se, veselme se
v tomto novém roce.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusové v okupovaných územích ukradli lidem internet. Zablokovali sociální sítě i zpravodajské weby
-
Za pražskou povodeň před 20 lety mohla dvojice velmi silných dešťů, odhalila nová vědecká analýza
-
Po pádu historického letadla při leteckém dni v Chebu zemřel pilot, jeden člověk je lehce zraněný
-
Za nesprávné vytápění může padnout pokuta. Nejde o nové kontroly, říká mluvčí ministerstva průmyslu