Školní rok začal testováním žáků

1. září 2021 20:15, aktualizováno

Na mnoha základních a středních školách v Česku začal letošní školní rok plošným testováním na koronavirus. Prvňáčky testování čeká druhý školní den. Většina škol v regionu si vybrala antigenní testy, ale samotná organizace byla různá.

V Plzeňském kraji se dnes znovu po prázdninách do lavic vrátilo přes 76 tisíc žáků základních a středních škol. Testování museli podstoupit všichni žáci vyjma těch, kteří mají ukončené očkování, prodělali onemocnění covid-19 před maximálně 180 dny nebo se prokázali platným laboratorně provedeným testem. Prvňáčci budou testováni až druhý školní den, tedy 2. září, a to z důvodu, aby nedošlo k narušení jejich prvního školního dne.

Na nápor žáků před prvním zvoněním během prvního školního dne jsou školy zvyklé. Letos však všechny žáky čekalo po příchodu testování. Děti, kterým dělá testování na koronavirus problém, se na 25. základní škole v Plzni na Slovanech mohly nechat otestovat individuálně ve školní knihovně. Další dva antigenní testy budou muset žáci podstoupit ještě 6. a 9. září.

Testování celé třídy zabere minimálně půl hodiny

„Děláme to postupně a otestované děti posíláme dozadu na koberec si hrát. Většina dětí už ten systém zná, takže nám při testování i pomáhá,“ uvedla učitelka druháků Monika Michálková. Děti jsou rády, že po zdařilém testování nemusí mít ve třídě roušku.

„V souvislosti s nesouhlasem s testováním a nošením roušek odhlásily dvě rodiny své děti z naší školy a přihlásily je na jinou, která více podporuje domácí vzdělávání,“ vysvětlila ředitelka 25. základní školy v Plzni Eliška Syřínková, která doufá, že tento školní rok proběhne v normálním režimu bez distanční výuky.

autoři: Martina Klímová , Karolína Sedláková , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio