Sobota: Sladké je snít

1. listopad 2014

Jaké se vám zdají sny? Jaká je vaše největší noční můra nebo naopak, jaký byl váš nejkrásnější sen? Opakují se někdy, vyplnil se vám někdy sen? Věříte, že sny nám něco naznačují?

Podle vědců i ten nejdelší sen trvá maximálně sedm sekund, což se zdá neuvěřitelné, protože nám to mnohdy připadá jako celá noc. Někdy se budíme hrůzou, s potem na čele, jindy bychom byli rádi, aby sen trval věčně.

Naše mysl ve spánku splete dohromady ty nejpodivuhodnější věci, třeba i ty dávno zapomenuté. Objevují se osoby už dávno nežijící, jsou sny lítací, sny utíkací a sny živé. Po 23. hodině se s těmi svými můžete svěřit.


autor: Roman Stupka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.