Sobotní Noční linka: Máte nějaké večerní usínací rituály?
Třikrát "halí, belí", poprvé napít, přikrýt, podruhé napít, jednou o Červené karkulce, na záchod, definitivně přikrýt a zhasnout. Takto a podobně vypadají uspávací rituály v mnohých rodinách, kde jsou malé děti.
Je obecně známo, že usínací rituály mají svůj význam a smysl. Ale co na nás platí, když už jsme starší a nechce se spát? Jaké jsou vaše současné usínací rituály? Bylinky na dobrý spánek nebo teplé mléko? Koupel nebo meditace? Nebo žádné rituály k usínání nepotřebujete?
Svůj příběh zavolejte Jarce Barboříkové do zlínského studia Českého rozhlasu na telefonní číslo 731 800 900 nebo napište sem, přímo pod téma (rozhlas.cz/linka). K dispozici je také email linka@rozhlas.cz. Těším se na Vás!
Související
-
Meduňka omlazuje tělo i ducha – podporuje paměť i klidné usínání
Někteří lidé říkají meduňce potěšení srdce či dokonce elixír života. Meduňkový čaj je dávno známý jako nápoj vhodný k dobrému usínání. Příznivě působí na lidskou psychiku.
-
Zrušit letní čas? Naší fyziologii je bližší ten zimní, méně nám brání v usínání, říká neuroložka
Noc na zítřek bude kvůli přepnutí do režimu letního času o hodinu kratší. Vědci se podle neuroložky Soni Nevšímalové kloní k názoru, že tělu je bližší čas zimní.
-
Spánek je důležitý opravář organismu. Pokud nemůžete spát,...
Až třetinu života trávíme spánkem. Podle toho se taky máme ke spánku chovat. Petr Hoffmann tvrdí, že nejlepší poloha pro usnutí, je stabilizovaná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.