Sound Of Silence, písnička o smutku z atentátu na Kennedyho

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Paul Simon a Art Garfunkel

Jednu z českých verzí slavného hitu Sound Of Silence nazpívali u nás Vladěna Pavlíčková a Milan Černohous v roce 1970 pod názvem Píseň o tichu. Jak klikatá cesta vedla k celosvětové slávě této písničky a k získání zlaté desky, kterou Simon and Garfunkel získali 14. února 1966?

Když v lednu r. 1966 obsadila skladba Sound Of Silence patrně nejslavnější folkové dvojice Simon and Garfunkel na dva týdny hitparádu, za oceánem se do února prodalo milion singlů. Málokdy se ale stane, aby hit bodující takovým tempem a s takovým prodejním úspěchem v Americe měl v Evropě ohlas jen průměrný. A právě k této zvláštní situaci došlo. Z toho byl autor písničky Paul Simon značně rozmrzelý, neboť Evropu, zejména pak Anglii považoval za svou duchovní vlast.

Písnička absolvovala k vrcholné popularitě poměrně dlouhou dobu. Text začal vznikat asi čtvrt roku po atentátu na prezidenta J. F. Kennedyho a měl evokovat atmosféru smutku po této události. Písnička byla natočena v šedesátém čtvrtém roce a i když byla považována za vynikající, velkého úspěchu nedosáhla. A tak skladba Sound Of Silence vyšla nejprve v subtilní akustické verzi. Skladby si všimli producenti Bob Johnson a Tom Wilson a aniž by autorům cokoli prozradili, za pomoci studiové kapely Boba Dylana obohatili zvuk elektrickými kytarami a novým aranžmá. Tím dosáhla písnička výrazného folk rockového zvuku a v této podobě se vydala na cestu za slávou. K hitu Sound Of Silence natočili Simon and Garfunkel ve stejném duchu ještě deset dalších skladeb, což umožnilo vznik LP desky stejného jména.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...