Středeční Noční linka: Plesová sezóna

5. leden 2022

V lednu nám začíná plesová sezóna. Vím, v posledních dvou letech jsme museli oželet spoustu společenských akcí, plesy nevyjímaje. Vzpomínat a doufat ale můžeme. Na jaké plesy jste chodili či chodíte? Byli jste například na maškarním plese? Jakou masku jste zvolili? Máte z této doby příběh, o který byste se s námi rádi podělili?

Vzpomenete si ještě na závěr tanečních na váš věneček? A co maturitní ples? Jak jste si ho užili? Jak chodíte na ples oblečeni? Dodržujete předepsaný dress code?

Dnes je to 110 let, kdy byl pro veřejnost slavnostně otevřen Reprezentační dům obce pražské, nyní Obecní dům v Praze, stavěl se od roku 1905 podle plánů architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky. Sotva skončily Vánoce, je tu plesová sezóna a je tomu už více než 400 let. Nejstarší záznamy spojené s plesy totiž pochází z šestnáctého století. Nejvíce plesů se koná v lednu a v únoru. Ve skutečnosti se mohou konat až do konce března. Plesová sezóna oficiálně totiž začíná po Třech králích a trvá až do Popeleční středy. Obecní dům je pro reprezentační plesy jako stvořený, jeden jsem měla příležitost navštívit.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.