Studenti plzeňského gymnázia na Mikulášském náměstí byli v soutěži angličtiny nejlepší v republice

13. únor 2018

V soutěži Best in English za sebou nechali přes 330 českých a moravských středních škol. V celosvětovém žebříčku pak skončili na jedenáctém místě.

„Best in English je středoškolská soutěž, kde studenti na počítači vyplňují on-line test. Trvá 60 minut a obsahuje všechny možné otázky včetně poslechu skrze videa. Soutěž je zajímavá tím, že umožňuje studentům vyzkoušet si, jak testování probíhá a zároveň si srovnat svoje výsledky. Tak zjistí, na jaké jsou úrovni, i jak si vedeme mezi ostatními národy,“ řekl Jindřich Josífek, jednatel agentury Czech-us, která soutěž pořádá.

Studentka gymnázia na Mikulášském náměstí Janika Pokorná se umístila jako pátá nejlepší v republice a desátá nejlepší na světě. „Angličtina je můj koníček a používám ji denně. Angličtina je můj způsob života. Učím se jí od šesti let a vždycky jsem jí měla ráda. Jezdíme do Holandska, kde mám babičku. Já se ale stydím mluvit holandsky a tak tam mluvím anglicky. Umím česky, anglicky, německy a teď jsem se začala učit francouzsky a korejsky,“ popsala Janika Pokorná.

Angličtina jako denní chleba

Dalším úspěšným studentem gymnázia je Oliver Grosse. Ten skončil v soutěži jako desátý nejlepší v Česku a 37. na světě. „Nejezdím do ciziny, kde bych mohl mluvit anglicky. Jezdím například do Německa atd., protože umím dobře i německy, mám totiž německou národnost. Angličtinu používám denně. Mluvím s lidmi a vyhledávám na internetu. Nejvíc jsem se toho ale naučil při doučování, za kterým jsem dojížděl,“ řekl Grosse.

Poděkování se dočkala i učitelka gymnázia Radmila Lehečková, podle které největší práce spočívá na studentech: „ Myslím si, že když oni nechtějí, učitel nezmůže vůbec nic. Může sice nabudit a namotivovat, ale jazyk je velmi titěrná práce a musí chtít hlavně student. Naše škola se snaží, aby studenti brali výuku anglického jazyka jako něco příjemného. Všeobecně máme dobré studenty, a to že mají chuť se učit, hraje důležitou roli.“

Do soutěže Best in English se letos zapojilo více než 17 500 studentů z téměř 30 zemí.

autoři: en , jik
Spustit audio