Švihovské náměstí dostalo novou tvář

Náměstí ve Švihově na Klatovsku, městě se známým vodním hradem, se za čtyři měsíce změnilo k nepoznání. Vznikly tři kašny, žulová a betonová dlažba nahradila asfaltový povrch, přibyly chodníky, parkoviště pro 60 vozů a bylo vysázeno 68 nových lip, javorů, jasanů a habrů. Jedenácti miliony z celkové ceny stavby 16,3 milionů korun pomohl evropský program Phare.

Dominantou náměstí jsou tři studny s mřížemi z dubových trámů, jejichž autorem je klatovský sochař Václav Fiala. Původní zdroje pitné vody vytvářejí trojúhelník. Mají tvar polokoule, kužele a válce s výškou 1,7 až tři metry. Silnice přes náměstí má nový povrch. Chodníky, které lemují trávníky a záhony s růžemi a keříky, dosud ve městě chyběly. Zeleň na náměstí, kterou chtěli občané nejvíce, stála Švihovské jeden milion korun.

Obnova náměstí začala až po instalaci kanalizace, která souvisí s budováním nové čistírny odpadních vod za 65 milionů korun, na níž EU dá 49 milionů korun. Čistírna je největší akcí města za 20 let. Díky ní výrazně ušetří na poplatcích za vypouštění odpadních vod do Úhlavy. Dále zabrání, aby případná velká voda zaplavila rodinné domky podobně jako v srpnu 2002. Švihov, který byl nejvíce v Plzeňském kraji poškozen povodněmi, obnovu náměstí velmi nutně potřeboval. O evropské peníze požádal už v roce 2003.

hrad Švihov

V historickém městě napáchala voda škody za 50 milionů korun, zaplaveno bylo 50 starých domů. Voda na náměstí sahala až do výšky 170 centimetrů a za oběť jí padlo šest domů. Kromě kanalizace a budované čistírny má radnice od záplav dva nové protipovodňové mosty za 33 milionů korun a protipovodňové hráze.

Městečko Švihov je jedním z nejnavštěvovanějších v Plzeňském kraji. Vodní tvrz ze 14. století navštívilo letos 35.000 turistů, o tisícovku více než loni, což byl v souvislosti s rekonstrukcí náměstí velký úspěch. Příští sezonu očekávají radnice i památkáři výraznější nárůst zájmu.

Švihov
autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio