Synagoga v Hartmanicích povstala z trosek

Unikátní horská židovská synagoga v Hartmanicích na Šumavě se po desítkách let uzavření a tříleté velké rekonstrukci otevře 16. května veřejnosti. Víc než 120 let stará stavba dlouho chátrala. Když ji v roce 2002 koupilo a o rok později začalo opravovat občanské sdružení Památník Hartmanice, byla na spadnutí. Dnes září nová světle modrá fasáda s bílými štukovými římsami . Vzácná stavba prošla opravami za několik milionů korun. Uvnitř bude expozice o spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě.

Na kdysi zdevastované šumavské synagoze bylo například třeba strhnout nepůvodní patro. Dostat stavbu do stavu co nejbližšího původní, pomáhaly drobné značky, jako například díry v podlaze nebo otisky na stěnách. Vlastně kromě čtyř opěrných zdí bylo nutné obnovit úplně všechno. Například ze střechy šla použít jen asi třetina trámů, řemeslníci museli vyrobit i repliky dřevěných oken a dveří. Do štítu stavby se po desetiletích vrátily také dvě kamenné desky s hebrejským desaterem.

Synagoga Hartmanice

Rekonstrukci mimo jiné komplikoval nedostatek původních fotografií a dokumentů. Například čelní štít museli zedníci stavět podle jediné dochované fotky. Až později se našly původní stavební plány v archivu v Klatovech, vzácné materiály se našly také v Jeruzalémě v dokumentačním centru památníku Jad Vašem. Byla tam nalezena korespondence čítající více než 130 stran z počátku druhé světové války týkající se zabavování majetku hartmanické synagogy a židovské obce nacisty.

Unikátní dokumenty uvidí návštěvníci až se synagoga otevře a bude zde zpřístupněna také expozice zachycující historii hartmanické židovské obce a hartmanické synagogy včetně její rekonstrukce. V části synagogy budou fotografie připomínající zmizelé šumavské vesnice a v podkroví budou snímky staré Šumavy ze sbírky Pavla Scheuflera.

Rekonstrukce synagogy v Hartmanicích

Hartmanickou synagogu postavila židovská obec v roce 1883. Po připojení pohraničí k Německu v roce 1938 byla přestavěna na truhlářskou dílnu, po válce už jen chátrala. Na konci 80. let 20. století měla být stržena. Dnes je jedna z posledních z více než šesti desítek synagog a židovských modliteben, který dřív byly na Šumavě a v Českém lese.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio