Tumačovský divčata – to bývala krása!

8. únor 2016

Tumačovský divčata. Tak si říkala pěvecká národopisná skupina, která působila na Chodsku v 50. letech minulého století. Patřila mezi tehdejší přední národopisné soubory. A bývala to prý radost se dívat i poslouchat!

V roce 1951 se sešly dívky z chodské vsi Tlumačova a rozhodly se, že společně založí pěveckou skupinu, se kterou budou zpívat chodské písničky. Právě touha společně zpívat hudební odkaz našich předků je svedla dohromady. Děvčata byla stejně stará a kamarádila spolu už od školních let. Přestože ani jedna z nich neměla žádné odborné hudební vzdělání, zakrátko se skupina vypracovala mezi tehdejší přední národopisné soubory.

Z Tumačova až do Strážnice

Ze začátku Tumačovským divčatům pomáhala jejich bývalá paní učitelka a národopisná pracovnice Milada Pučelíková. Vybírala pro ně za pomocí Mistra Jindřicha Jindřicha chodské písničky, které s nimi také nacvičovala. Skupina Tumačovský divčata byla ve své době oblíbená po celém Chodsku. Největší pocty se jí dostalo, když byla v roce 1952 pozvaná na Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici. Skupina Tumačovský divčata tam vystupovala za doprovodu Frišholcovy dudácké muziky.

Čvančarka, Danďačka nebo Cestářka… Zpívaly všechny!

V pěvecké skupině Tumačovský divčata na sebe výrazným hlasem nejvíce upozorňovala zpěvačka Marie Kupilíková ze Spáňova. Pochází také z Tlumačova a za svobodna se jmenovala Kunešová (po chalupě Manka Lukašuc). Dále ve sboru zpívaly: Marie Dufková Knopfová (po chalupě Vankička), Anna Kulhánková Krumlová (po chalupě Čvančarka), Kateřina Dufková Benešová (po chalupě se u nich říkalo U Horníků), Anna Pivoňková Procházková (po chalupě Danďačka) a Kateřina Kabourková (u nich se po chalupě říkalo U Čouslů). Příležitostně s nimi zpívala i Marie Dufková Vaňková (po chalupě Cestářka).

Poslechněte si Špalíček lidových písní věnovaný Tumačovským divčatům!

autor: Josef Kuneš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová