U Heřmanovy Huti vznikají nové logistické haly, poptávka po nich ale klesá

14. listopad 2023 19:00

Developeři staví v Česku další logistická centra. Jedno vznikne i mezi Heřmanovou Hutí a Přehýšovem na Plzni-severu.

Pole a louky nahrazují nové haly. Developeři připravují v Česku pro firmy další statisíce metrů čtverečních skladovacích a výrobních prostor. Vidět je to třeba kolem dálnice D5, kterou lemuje čím dál víc hranatých budov. Obestavění dálnice někteří chápou jako přínos, jiní ale nad množstvím betonových hangárů kroutí hlavou.

Tři haly rostou nyní i mezi obcemi Železná Huť a Přehýšov. „Areál logistického centra bude mít do budoucna celkem 130 tisíc metrů čtverečních skladovacích nebo průmyslových ploch,“ vypočítává Marcela Fialková z developerské firmy UDI Group, která haly buduje. „Nestavíme pro konkrétního nájemce, nacházíme se v ekonomicky složité době a firmy jsou opatrnější. Ale když se nakonec rozhodnou, dávají přednost areálům, které jsou už rozestavěné. A na to chceme být připraveni.“

Nové haly se staví na katastru Přehýšova. Dle starostky obce Michaely Fialové to může obci pomoci, ať už prostřednictvím daně z nemovitosti, či vznikem nových pracovních pozic pro místní občany. Přehýšov se nicméně nachází na kopci, zatímco areál je pod ním poblíž Heřmanovy Huti. A tato obec výstavbu úplně nevítá. „Škodí nám hlavně provoz, denně zde projede obrovské množství kamionů. Bohužel doba je taková, jaká je, a my se jí musíme přizpůsobit,“ nechal se slyšet starosta Huti Radek Lukáč.

Zájem o haly klesá

Areály tohoto typu dále vnikají, zájem o ně nicméně klesá. Alespoň to vyplývá z analýzy, kterou provedla realitní a poradenská firma 108 Real Estate. „Ve třetím kvartálu evidujeme zásadní pokles poptávky, což je parametr popisující míru obsazování nových průmyslových prostor k pronájmu. Nicméně stále je v Česku ve srovnání s okolními zeměmi výrazně méně postavených a prázdných, nepronajatých, hal,“ uvádí vedoucí oddělení pronájmu průmyslových nemovitostí Matěj Indra.

Že by nové haly u Přehýšova nenašly využití, se firma UDI Group ale nebojí. Podle vyjádření Marcely Fialkové si vedení nemyslí, že by pokles poptávky byl dlouhodobým trendem.

autoři: Lukáš Milota , Alice Baumruková Kotylová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio