U zříceniny hradu Zubštejna si můžete opéct špekáček, sledovat řeku Svratku nebo přenocovat v útulně

27. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

K hlavnímu paláci někdejšího hradu Zubštejna vede dřevěný můstek | Foto: Irena Šarounová, Český rozhlas

Ke zřícenině hradu Zubštejna nás zavedl ředitel destinační agentury Koruna Vysočiny David Štěpánek

Na Vysočině, jen asi patnáct kilometrů od známého pohádkového hradu Pernštejna, stojí zřícenina hradu, který páni z Pernštejna nazvali Zubštejn. Dnes patří mezi turisty nejnavštěvovanější místa v regionu. Nově vyrostla kousek pod Zubštejnem krásná dřevěná útulna pro turisty.

Ke zřícenině hradu Zubštejna vede turistická trasa z Pivonic, místní části Bystřice nad Pernštejnem. „Zubštejn stojí na výrazném skalním ostrohu nad řekou Svratkou. Do dnešní doby se z něj zachovala velká věž a torzo hradního paláce se čtyřmi komnatami,“ říká David Štěpánek z destinační agentury Koruna Vysočiny. Hradní areál je rozsáhlý i dnes. Poslední stavební úpravy jsou z roku 2011. Po vysoké dřevěné lávce je možné přes hradní příkop přejít k paláci.

U paty hradu je umístěno několik informačních tabulí, které popisují historii hradu a odkazují na další zajímavá místa v okolí. K těm patří například kostelík ve Vítochově, rozhledna v Karasíně, Vírská přehrada nebo krytý dřevěný mostek ve Švařci. Turisté tu mají k dispozici i odpočívadla a ohniště, kde je možné celoročně legálně rozdělat oheň.

V bývalých hradních komnatách jsou vyhlídkové terasy, ze kterých je možné přehlédnout velkou část Bystřicka a údolí řeky Svratky. V podhradí je také zachovalá, přibližně pět metrů široká studna, která je kvůli bezpečnosti zakrytá mříží.

Stará studna

V lese pod Zubštejnem vyrostla nedávno nová turistická útulna. Je to jednoduchá dřevěná stavba patřící Lesům České republiky. „Je součástí projektu Via Czechia centrální, která propojuje nejzápadnější a nejvýchodnější část republiky,“ říká David Štěpánek. Přízemí útulny je ze dvou stran otevřené a stojí v něm stůl s lavicemi. Patro, do kterého je možné vylézt po žebříku, je uzpůsobené pro přespání. „Najdete tu i provozní řád, jak se v takové lesní útulně chovat,“ dodává David Štěpánek.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.