Úterní Noční linka: Ach, ta dědičnost!

25. duben 2023

Kdy jindy se ptát posluchaček a posluchačů na to, po kom zdědili oči, hlas, postavu (sklon k nadváze, k šetrnosti, k výbuchům nekontrolovatelného smíchu) než v den, kdy si připomínáme 70 let od objevu struktury DNA?

Byli to pánové Francis Crick a James Watson, kteří před 70 lety oznámili, že objevili strukturu DNA – nositelky dědičných vlastností všech živých organismů. A od té doby tedy máme nač svést to dobré (i to horší) v nás slovy: „Nemůžu za to, to mám po rodičích.”

O tom, co jste zdědili a co máte v genech můžete zavolat do Noční linky s Borkem Kapitančikem na číslo 731 800 900, případně napsat i do webového formuláře níže.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.