Úterní Noční Linka: Jakým způsobem zachycujete a uchováváte vzpomínky?
Fotíte? Zapisujete? Tvoříte kroniku rodiny? Možná vzpomínky malujete, nebo uchováváte vzpomínkové předměty? Kam nejdál sahají vaše vzpomínky a co pro vás znamenají?
Na téma vzpomínky existuje řada krásných citátů. Nabízím alespoň tři. „Vzpomínky jsou jediný ráj, z něhož nemůžeme být vypuzeni,“ napsal Jean Paul německý spisovatel. Nebo: „Vzpomínky jsou velmi důležité, protože to je někdy to jediné, co máme,“ David Copperfield americký kouzelník. A ještě irský dramatik George Bernard Shaw s typickou ironií: „K radostnému stáří patří vzpomínky na ženy, se kterými jsme se neoženili.“
Vzpomínání patří k životu. Možná i vy rádi vyprávíte své vzpomínky vnoučatům, která žijí úplně jiné životy a při tom zjišťujete, že se zájmem poslouchají i jejich rodiče. A možná jste často sami se svými vzpomínkami a vybavujete si prostřednictvím fotografií, předmětů, písní, nebo psaním rodinné kroniky, co všechno jste ve svém životě prožili. Zachycení a uchovávání vzpomínek je určitě velice důležité. Třeba i proto, jak překotná je dnešní doba a jak strašně rychle se vše mění.
Jakým způsobem vzpomínky uchováváte vy a co pro vás znamenají?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.