Uvítáme někoho, kdo by se ujal režisérské taktovky, zní z Divadelního spolku Osada v Horní Bříze
V Horní Bříze na severním Plzeňsku mají bohatou ochotnickou tradici. Zdejší amatérské divadlo tam v příštím roce oslaví 30 let svého fungování. Říkají si Divadelní spolek Osada Horní Bříza.
Organizační vedoucí, která pro spolek zajišťuje dotace a autorská práva, je Renáta Michálková. Tu mohou diváci vidět také hrát na jevišti. Dokonce stála u samotného vzniku divadla. „Nikdo s tím neměl zkušenosti a styděli jsme se před sebou i na těch zkouškách. Když jsme potom prvně sehráli představení a diváci zatleskali, tak to bylo úplně něco nového. To nás strašně nakoplo, a chtěli jsme to zažívat dál a dál,“ přibližuje.
V současné době je spolek velmi samostatný. Tvoří bez režisérského vedení i technické podpory. Repertoár se snaží mít žánrově pestrý. Zázemí má spolek v Masarykově základní škole v Horní Bříze. S divadlem jezdí hrát i do svého blízkého okolí. „Nemáme svůj autobus, nemáme svoje auto, tak nejezdíme moc daleko. Nemáme režiséra, takže my si to všechno děláme sami,“ upřesňuje.
Divadlo jako lék
I tuhle formulaci lze použít v případě Divadelního spolku Osada z Horní Břízy. Divadlo může být odpočinkem, jak pro diváky, tak pro účinkující. „Bereme divadlo jako relaxaci, protože každý má problémy v zaměstnání, doma. V divadle jsou také starosti, ale zase jiného rázu,“ říká Renáta Michálková.
Do svých řad by rádi uvítali nové divadelní nadšence. „Třeba by bylo i dobré, kdyby se objevil někde v našem okolí režisér, který by nám vlil novou krev do žil. Nebo třeba technik, abychom se o to nemuseli starat a mohli bychom hrát všichni,“ dodává.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka