Už celou věčnost se kuchařky snaží zbavit slz při krájení cibule
Také při krájení cibule pláčete? Už naše babičky se snažily této nepříjemnosti zbavit a měly na to své triky. Radily například cibuli rozkrojit napůl, uložit do chladu a krájet až na druhý den, nebo ji nejdříve pořádně prohřát v troubě.
Proti slzavému údolí mělo být dobrou zbraní také přežvykování čerstvého chleba, loupání pod studenou vodou, nebo pohled do žáru kamen při krájení.
Další triky měly babičky na její smažení. Chcete-li, aby cibule rychleji zezlátla, smažte ji jenom na kousku omastku. A pokud si chcete osmaženou cibuli uchovat napříště, zalijte ji tukem do kameninového hrnce a vložte do chladu. Tak co, i vy máte své cibulové triky? Doufám, že fungují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.