Už v roce 1845 se začali v Horažďovicích na Klatovsku scházet ochotníci

19. březen 2024 12:24

V našem mapování amatérského divadla na západě Čech jsme nemohli opomenout Tyjátr Horažďovice. Spolek se snaží jednak diváka vzdělávat, ale také bavit.

„Na druhou stranu se rádi pouštíme do vážných věcí, světového i českého dramatu,“ říká principál Karel Šťastný.

Spolek se vedle činoherního hraní věnuje také loutkovým představením. „Já si myslím, že dětský divák je mnohem náročnější. Tam okamžitě poznáte, jestli se mu to líbí, nebo ne,“ přibližuje členka spolku Markéta Vítovcová.

Divadlo, a to i to ochotnické, vyžaduje speciální hereckou přípravu těsně před tím, než se předstoupí před diváky. „Je potřeba herce zklidnit. Rozmluvit. Rozdýchat. Takže my se opravdu před každým představením snažíme věnovat rozmluvám 15 až 20 minut,“ dodává principál.

V Horažďovicích hraje od roku 1958 také Božena Saláková. „Měla jsem tady práci. A tak jsem vstoupila do spolku a jsem spokojená dodnes,“ vzpomíná.

A vize do budoucna? „Jde pořád o to, abychom se neztratili. Abychom zůstali pokrokoví, tak jako bývali pokrokoví naši předci,“ přeje si Šťastný.

autor: Anděla Blažková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.