Uznávaný plzeňský houslař si chtěl vyšlapat vlastní cestu, dnes jeho nástroje zní po celém světě

4. prosinec 2024 14:30

Housle a violy houslaře Petra Sedláčka zamířily z Plzně hned na několik kontinentů. Kolik jich už za svůj život stihnul vyrobit?

Petr Sedláček se narodil do muzikantské rodiny. Jeho tatínek byl koncertní mistr plzeňského rozhlasového orchestru a výtečný houslista. Sám Petr se učil hrát na klavír a později na violoncello. Jako dítě miloval malování, později to byly modely letadel. Nic dalšího ho v té době nezajímalo. Jenže člověk míní, život mění. Osud tomu nakonec chtěl, že se stal houslařem.

Houslař Petr Sedláček

„Vyrůstal jsem v domácnosti, kde housle zněly prakticky pořád. Zlákalo mě to a zeptal jsem se tatínka, jestli bych se nemohl někde učit výrobu houslí. Ten mi můj záměr rozmlouval s tím, že je to záležitost houslařských rodů. V patnácti letech jsem ale přesto nastoupil do Lubů u Chebu jako učeň,“ vzpomíná Petr Sedláček a prozrazuje, že hned třetí housle, které vyrobil, byl vlastní model. „Nechtěl jsem jít vyšlapanými cestami, přál jsem si tvořit nové.“

Stal se z něho uznávaný plzeňský houslař a dnes má svou dílnu jen kousek od budovy plzeňského rozhlasu. Dosud postavil 216 houslí a viol a jeho nástroje hrají na několika kontinentech. Typické rysy jeho děl se prý mění v čase dle různých životních období.

autoři: Jan Markup , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio