V Divadle Dialog Plzeň sídlí soubor Orákulum. Název je zkratka
Plzeňský soubor Orákulum mimo jiné produkuje i své vlastní texty. Jejich autor čerpá inspiraci také při cestování.
Soubor Orákulum se řadí mezi další amatérské soubory, které našly svou domovskou scénu v plzeňském Divadle Dialog. „Soubor se jmenuje Orákulum, což je zkratka. Znamená to osoby rádoby kulturně umělecké,“ říká jeden ze členů souboru Miroslav Herejk.
„Představení, která jsme hráli ze začátku, byla ode mě a následně potom jsme zkoušeli i adaptovat cizí texty, ale těch autorských je přece jenom víc,“ dodává.
„Spoustu námětů vyšlo, když jsem třeba někam cestoval. Měl jsem puštěnou muziku, vyloupl se mi třeba nějaký obrázek, ten jsem si schoval jako takový nápad a pak jsem pokračoval dál,“ přibližuje. Zároveň se nevyhýbá režisérské taktovce. „Když se režíruje hra pro tři nebo pro dva lidi, je to o dost snazší, než když je tam třeba pět, osm lidí,“ doplňuje Herejk.
Každý herec či herečka se před samotným vystoupením soustředí na něco jiného. Někdo se potřebuje pořádně rozmluvit, někdo si třeba opakuje text. „Herecký rituál nemám žádný. Samozřejmostí je pečlivá příprava textu. Kostýmy. Make up,“ nastiňuje své přípravy další členka souboru Orákulum Martina Chalupská.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.