V Plzeňském kraji se ke stávce základních, středních i mateřských škol připojilo 323 z 500 školských zařízení

27. listopad 2023 17:22

Odbory daly po 10. hodině dohromady všechna data, jež se k nim postupně dostávala, řekl Jan Plzák z krajské rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. Úplně bylo uzavřených 150 škol, zbylé omezily provoz.

Školské odbory protestem usilují o více peněz pro školství na příští rok a koncepční změny, řekl Plzák, který je učitelem na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole elektrotechnické v Plzni. Tato střední škola, která je jedna z největších v kraji, byla dnes uzavřená. Všechny tři pavilony uzamčené, zhasnuté, na zvonek nikdo nereagoval, na parkovišti před školou nebyl žádný vůz. Na vstupních dveřích školy není žádné oznámení o uzavření nebo výstražné stávce, rodiče i děti byli podle Plzáka informováni minulý týden.

Stejný režim byl v sousedních dvou internátech, jež jsou největšími domovy mládeže v kraji. Děti do nich podle Plzáka nastoupí v úterý ráno. "Hrozně nám to zkomplikovali. Dnes večer nám syna na internát nepustí. Musí v úterý ráno ve čtyři vstát, aby byl ve škole včas. Internát je zavřený, takže jeho zaměstnanci stávkují vlastně dva dny," řekla matka studenta ze Sokolovska. Plzák potvrdil, že stávka trvá 24 hodin.

Uzavřená a zhasnutá byla také plzeňská 13. základní škola v Habrmannově ulici. Na jejích dveřích bylo oznámení o celodenní výstražné stávce se symbolem přeškrtnutého zvonku. Dále jsou tam informace, že se k protestu připojila většina pracovníků a je uzavřená i školní družina a jídelna. V dodatku bylo uvedeno, že pokud by rodiče potřebovali naléhavě dohled nad dětmi od 07:00 do 15:00, mají to nahlásit ředitelce školy. Základní školy jsou podle Plzáka zcela uzavřené hlavně v menších městech a na vsích, v Plzni pouze dvě. "Doufám a věřím v to, že (po stávce) začnou (vláda a ministerstvo) dělat nějaké koncepční změny, aby to mělo hlavu a patu. Musí se to už začít pořádně řešit, nejen něco vyzobat a tady nebo tady se snažit ušetřit, musí to řešit lépe než dosud a hlavně, aby to mělo smysl. A musí také dokázat vysvětlit, proč to dělají a k čemu to povede," řekl Plzák.

V Česku se do výstražné stávky podle odhadu odborů zapojilo v různé míře kolem 70 procent škol. Některé jsou zavřené, jiné fungují v omezeném režimu. Odbory chystanou stávkou usilují mimo jiné o více peněz pro školství. Zároveň se jim nelíbí návrh nařízení vlády, který by měl snižovat maximální počty hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu. Podle nich to povede ke snížení kvality výuky. Chtějí také zabránit poklesu platů nepedagogických pracovníků.

autor: Martina Klímová | zdroje: Český rozhlas Plzeň , ČTK
Spustit audio