V Přimdě ani letos nefunguje sjezdovka, důvodem jsou i údajně nelegální stavby

22. leden 2024 19:14

I když by v Přimdě na Tachovsku mohli teoreticky uměle zasněžit městskou sjezdovku, vleky tam ani letos nejezdí a nepojedou. Středisko se totiž potýká s celou řadou technických a provozních problémů.

„Na přelomu roku 2022 a 2023 jsme převzali sjezdovku zpět od předchozího provozovatele, který ji měl v pronájmu. Zjistili jsme, že skiareál má mnohá úskalí. Mimo jiné jsou na sjezdovce i stavby, které historicky vznikly takzvaně načerno. Nyní probíhá v souvislosti s tím revize na katastrálním úřadě,“ řekl starosta města Jan Junek. Bývalý provozovatel areálu Josef Langmajer se brání tvrzením, že žádné nelegální stavby zde nejsou. Problém ale přinesla digitalizace všech pozemků, po níž, byť vše bylo řádně zkolaudováno, nejsou některé stavby správně zapsané na katastru nebo jejich zápis chybí.

Lyžařský areál Přimda je zavřený

V každém případě se dle svých slov Josef Langmajer k provozu sjezdovky už nevrátí. Věnoval se mu čtyřicet let, dál pokračovat nechce. Uvedl, že areál potřebuje celoroční údržbu, příprava na sezónu je náročná a nákladná, provoz pak prodražily zvýšené ceny energií. Jak dodal Jan Junek, další problém představuje nedostatek sněhu, přičemž ten umělý se vyráběl z pitné vody ze studní. A u části pozemků nejsou vypořádané vlastnické vztahy.

Sporné stavby nicméně město podle starosty bourat nebude. „Pokud už zde historicky stojí, vidím smysl v tom, aby zůstaly na místě. Půjdeme cestou jejich legalizace. Do budoucna máme představu, že by sjezdovku provozovala Přimdská sportoviště. Ale ještě uvidíme, co přinesou další měsíce.“ Letos každopádně vleky nepojedou. Město chce alespoň zprovoznit rolbu a upravit běžecké stopy. Do příští zimy je v plánu všechny problémy vyřešit tak, aby mohl být provoz sjezdovky obnoven.

autoři: Lukáš Milota , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio