V rozhlase se nelení, folkloru se zelení podruhé. Poslechněte si speciál Folklorního notování
Poslechněte si záznam dvouhodinového vysílání, do kterého se zapojili folklorní redaktoři z brněnského, ostravského, plzeňského i pražského studia Českého rozhlasu.
Zavzpomínali na úlohu lidové hudby ve stoleté historii Českého rozhlasu, ale představili také nové nahrávky hudebního folkloru, které vznikly v rozhlasových studiích.
V audiozáznamu uslyšíte pozvánky na folklorní festivaly v Čechách i na Moravě, vyhlášení vítěze kondiční výzvy pro folklorní soubory Nepůst 2023 nebo ohlédnutí za největší evropskou soutěží rozhlasových nahrávek hudebního folkloru Grand Prix Svetozára Stračinu.
Pořadem provedli z brněnského studia (a za účasti dalších redaktorů) Jiří Kokmotos a Jaroslav Kneisl.
Související
-
O folklorním Nepůstu
Nepůst je název kondičního projektu pro členy folklorních souborů. Ti budou až do Velikonoc sčítat našlapané, ujeté či uplavané kilometry a plnit výzvy.
-
V rozhlase se nelení, folkloru se zelení. Unikátní velikonoční vysílání představilo nové nahrávky!
V roce 2021 se podařilo natočit několik desítek folklorních nahrávek. Ty nejlepší představují za skvělého ohlasu posluchačů ve speciálním pořadu čtyři regionální stanice.
-
Grand Prix Svetozára Stračinu 2023
V Bratislavě se uskutečnil 11. ročník soutěže Grand Prix Svetozára Stračinu. Toto soutěžní bienále vybírá nejlepší a nejzajímavější rozhlasové nahrávky hudebního folkloru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?