V synagoze v Kolíně si v jarních měsících můžete užít mimořádný světelný efekt
Kolínská židovská synagoga je mimo Prahu nejstarší a nejcennější památkou svého druhu v Čechách a také největší synagogou vzniklou do 18. století. Postavena byla zřejmě na místě starší dřevěné modlitebny na přelomu 14. a 15. století. Letopočet na pamětním kameni vloženém do východního průčelí totiž dokládá, že v roce 1422 došlo k její přestavbě.
V písemných dokumentech je pak v roce 1498 zmíněn první rabín jménem Majer. Zcela zásadní je velkolepá barokní přestavba z let 1693 až 1696, která dala synagoze její současnou podobu. K poslední drobné úpravě došlo v letech 1844 až 1846 v souvislosti s připojením budovy židovské školy.
Právě budova školy synagogu patrně zachránila v pohnutých válečných dobách od poničení a devastace. A tak svatostánek dnes nabízí cenný dokument doby, kdy právě v Kolíně žila hned po Praze druhá největší židovská komunita v Čechách. Synagoga je ukryta v samotném centru někdejšího židovského ghetta. Vstup do ní je poměrně dobře schován za domem v ulici Na Hradbách. Nejprve je třeba projít menším dvorem, ale hned poté se před vámi synagoga otevře v plné kráse.
Světelný efekt má na svědomí mozaikové okno
Synagoga sloužila náboženským účelům až do zániku místní židovské obce v roce 1955. Dnes je zároveň místem mnoha zajímavých výstav a koncertů. A v jarních měsících nabízí návštěva synagogy navíc mimořádný světelný zážitek.
Mozaiková okno propouští za slunečného dne barevné odlesky, které se v interiéru odrážejí a naplňují synagogu krásnou duhovou atmosférou. Samotný interiér je ale zajímavý i bez tohoto světelného efektu.
V popředí je k vidění barokní „aron ha kodeš" neboli schránka na Svitek Tóry z doby kolem roku 1700. Do centrální síně se půlkruhovými arkádami otevírají boční prostory, nad kterými jsou oddělené ochozy pro ženy. Z 19. století pochází tribuna v západní části a bohatě zdobená litinová zábradlí almemoru a ochozů v prvním patře.
Z vybavení se na původním místě dochoval pouze svatostánek (arón ha kódeš = svatá skříň) určený pro umístění svitku Tóry s hebrejským dedikačním nápisem ve vlysu a datem 1696 a také řada synagogálních lavic u zadní stěny. V roce 1958 byla synagoga zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR.
Vstup je možný pouze skrze informační centrum sídlící před vchodem do synagogy v průjezdu židovské školy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Účelem fondu byla ochrana zájmů Andreje Babiše.‘ Padl druhý rozsudek, podle nějž byl šéf ANO ve střetu
-
Rusko chce buď uzavřít mír za svých podmínek, nebo docílit toho, aby se z jednání stáhl Trump, říká Bříza
-
Hokejisté Brna zvítězili v pátém finále na ledě Pardubic 4:2. Kometa sérii vede a je krok od titulu
-
ONLINE: Střela z ruského útoku na Kyjev měla podle Zelenského díly i z USA. Vyšetřování pokračuje