Ve Zbůchu u Plzně otevřeli hornické muzeum

11. říjen 2019 15:10

Hornicko-historický spolek Západočeských uhelných dolů dnes otevřel ve Zbůchu na severu Plzeňska hornické muzeum.

„Historie hornictví je dlouhá 450 let, první zmínka je z roku 1545 na Radnicku, poslední vůz se vytáhl v Tlučné na Krimichu v roce 1995,“ řekl předseda spolku Antonín Lukášek. Spolek vznikl před pěti lety, odkdy shromažďuje předměty spojené s těžbou v plzeňské a radnické pánvi.

Povrchová těžba černého uhlí začala nejprve v lokalitě Malíkovec u Radnic v roce 1545, v posledním obrovském dole Ovčín u Radnic se těžilo do 80. let minulého století. Důl poté proslul jako paleontologické naleziště. Ve Zbůchu u Plzně, kde pracovalo v dobách největší slávy kolem 3000 lidí, se dolovalo uhlí hlavně pro Škodu Plzeň od roku 1908 do roku 1977, v sousední Tlučné do roku 1995.

Ve zbůšské expozici je asi 150 předmětů, většinou darů od horníků a lidí z oblasti, které bude spolek obměňovat. „Tato soška a krucifix mají sokly z deskového uhlí, to jde opracovávat. Tato kamenná koule byla nalezená na Krimichu, havíři s ní soutěžili, kdo dál dohodí,“ popsal Lukášek.

Zájem je, spolek plánuje rozšíření

Největší a nejkrásnější byl podle něj důl ve Zbůchu, kde se těžilo černé uhlí. Jako mladík navštívil i strojovnu a dolem byl fascinovaný.  Na dvoře bude prý příští rok ještě maketa štoly o délce 15 metrů včetně vybavení a nářadí. Ve Vranovicích u Radnic na Rokycansku připravuje spolek 100 metrovou podzemní štolu.

Muzeum je na místě bývalé vrátnice dolu Masarykův jubilejní, známého také jako Důl Obránců míru, který byl hluboký 796 metrů. „Otevřeno bude podle zájmu. Školy už se hlásí," řekla členka výboru spolku Vlasta Hanauerová. Počítá se s rozšířením o sousední velkou místnost v bývalém ředitelství západočeských dolů, které prostory pronajímá.

Připomenout slávu hornictví

Spolek zároveň odhalil naproti muzeu u hlavní silnice Plzeň-Domažlice pomník všem, kteří zahynuli při hornické práci. „Je hodně pomníků obětem tragédií na dolech, ale hodně lidí na dolech zahynulo po úrazu nebo v důsledku práce, a o těch se nemluví," uvedla Hanauerová.

Podle ní je škoda, že dnes už mladí lidé nevědí, že se v oblasti těžilo. „Ztratily se těžební věže a komíny, nikdo neví, že se tady těžilo uhlí. To je podstatné, říct dětem, že tady nebyla jen Škodovka,“ řekla s tím, že by dětem chtěli umožnit, aby se mohly podívat přímo nahoru na haldu a posbírat si tam otisky rostlin.

Zatím mohou lidé navštívit muzeum ve středu nebo ve čtvrtek během dopoledne, kdy se objednávají také školy. O víkendu je možná prohlídka po předchozí telefonické domluvě.

autoři: Martina Klímová , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio