Velikonoční trhy a jarmarky se nekonají! Trhovci a řemeslníci tak přišli o jedny z nejvýznamnějších akcí roku

9. duben 2020 15:30

Velikonoční jarmarky, společně s vánočními trhy patří pro řemeslníky k těm nejdůležitějším akcím v roce. Jenže právě o jarní trhy teď kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišli. Někteří při tom mají tvorbu řemeslných výrobků jako hlavní zdroj příjmů.

„Perníčky nejsou úplně celoročně. Nejvíc je to na Velikonoce a na Vánoce. Pak jsem měla i kurzy, předvádění a jarmarky. Až do půlky května jsem měla naplánované zakázky, které byly všechny šmahem zrušené. Výdělek z Velikonoc mi vždy pokryje první půlku roku. Vydělám si na zdravotní, sociální a na živobytí, stejně jako kdybych byla zaměstnaná. Na zbohatnutí to není. Naštěstí na nule nejsem, protože než jsem se odhodlala začít podnikat, tak jsem si něco našetřila, protože jsem vychovaná nikde si nepůjčovat. Musím se teď víc ohánět. Dělám na objednávky a už mám domluvenou pouť v Kašperských Horách,“ popsala svoji situaci perníkářka Radka Grösslová z Janovic nad Úhlavou.

Některé už napečené velikonoční perníčky se podařilo Radce Grösslové prodat přes sociální sítě. Zbytek rozdala příbuzným.

Atmosféru řemeslných trhů nic nenahradí

Zrušení řemeslných trhů a podobných akcí poznamenalo i živnost Šárky Rajtmajerové z Klatov. Vyrábí ručně malované šité hračky, ale také kabelky, chňapky, zástěry a další látkové výrobky.

„Je to šok, jako pro všechny. My řemeslníci, co jezdíme na trhy, si většinou z vánočních trhů schováváme peníze na leden, únor a březen. Tyto měsíce využíváme k tomu, abychom si vyrobili zboží na další měsíce. Všichni jsme doufali, že to bude do těch Velikonoc a ty nejlepší trhy, že už budou, ale situace je taková, jaká je. Samozřejmě jsem ráda, že nám stát ulevil, že nemusíme platit zdravotní a sociální, ale do budoucna nevím, jak to bude probíhat,“ uvedla Šárka Rajtmajerová.

Čtěte také

Také ona se v době nouzového stavu rozhodla pomáhat a místo hraček, teď šije roušky. „S dcerou jsme začaly dělat roušky a jely jsme bez přestání od sedmi hodin od rána až třeba do půl dvanácté. Takže první týden byl náročný. Teď už je to uvolněnější, ale roušky pořád šijeme,“ dodala paní Šárka s tím, že co bude dál, záleží na lidech a na tom, zda si budou kupovat její zboží. „Naštěstí mám domluvené nějaké zakázky na vítání občánků nebo na tábor, že se nějak uživím, a že mi to zaplatí část nákladů a jídlo. Takže uvidíme. Zase si myslím, že teď se bude rodit více dětí, takže doufám, že ty moje hračky půjdou na odbyt,“ uzavřela Šárka Rajtmajerová.

A i když své zboží nabízí i přes známý rukodělný e-shop, prodej na řemeslných trzích prý nic nenahradí.

autoři: Jitka Englová , jik | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio