Víkendové akce jsou ve znamení Velikonoc i jarního uklízení

Jarní trhy na drážďanském výstavišti, to je i prodej velikonočních kraslic

První dubnový víkend bude ve znamení dobrého jídla a jarního úklidu. Kulinářské zážitky slibuje Arabfest, obce zvou na velikonoční trhy a vynášení Morany. Celorepubliková akce pak vyzývá: „Ukliďme Česko!“

Ještě zítra a v neděli můžete v Plzni ochutnávat všemi smysly při jubilejním ročníku festivalu arabské kultury. Na první dubnový víkend také připadá celorepubliková akce Ukliďme Česko. Cílem akce je zlikvidovat černé skládky a jiný nepořádek. Ve Kdyni na Domažlicku organizátoři zvou na úklid pneumatik a okolí hájovny, sraz účastníků je zítra v 9 hodin. Do obecního úklidu se ale pustí i malé vesnice, třeba Hora Svatého Václava, kde je sraz dobrovolníků zítra v 9.30 před penzionem Pohoda. Uklízet budou pěší trasy a lesy v okolí obce. V Sušici se dobrovolníci sejdou v 9 hodin na nábřeží u domova pro seniory a vydají se uklízet vrch Andělíček, Pražskou ulici a lesopark Luh.

Úklidové brigády se na zvelebování veřejného prostoru vrhnou i v Plzni. Jeden sraz je v sobotu v 10 hodin u čerpací stanice nedaleko tramvajové zastávky Pod Záhorskem. Brigádníci se odtud vypraví podél cyklostezky dolů k řece Mži a potom podél cyklostezky do parku za obchodním centrem Plaza. Další sraz je ve 13 hodin v informačním stánku u Papírenské lávky, odkud se lidé vydají na pěší stezky kolem řeky Radbuzy od mostu Milénia k Doudlevecké lávce.

Vítání jara

Na mnoha místech se chystají tradiční jarní a velikonoční akce. Klub českých turistů zve zítra v 11.30 h na tradiční otevírání České studánky na Domažlicku, kde vystoupí mužský sbor Haltravan a trubači z Domažlic. Do Nepomuku na náměstí můžete zítra dopoledne vyrazit na Velikonoční trh, v Holýšově v kulturním domě bude zítra po celý den Velikonoční prodejní výstava. Pořídit na ní můžete kraslice, květiny ale i další sezónní zboží.  

Neděle, které se někdy říká smrtná, je dnem, kdy se symbolicky loučíme se zimou, házíme smrtku do vody a vítáme jaro. Tento zvyk připomenou například v Tachově, kde tamní muzeum zve od 14 hodin na vynášení Morany do řeky Mže a na velikonoční dílny. Malí i velcí ochutnají tradiční postní jídlo - pučálku. Se zimou se budou v neděli loučit i v Rokycanech. Program s folklorními soubory Rokytka a Sluníčko začíná v 15 hodin v tamním muzeu, odkud se průvod vydá hodit slaměnou smrtku do řeky.

Spustit audio
autoři: Lukáš Milota, Michaela Svobodová|zdroj: Český rozhlas