Voda zkrocená v kašnách

Kašna v Rokycanech kdysi ustoupila Divínkovi. Dnes opět zdobí střed města

7. červen 2019
Publicistika
Předchozí díl
Následující díl

Přijměte pozvánku k osvěžujícímu letnímu putování za historií kašen a studní v městech a obcích Plzeňského kraje. V novém seriálu navštívíme zajímavé vodní technické památky, které v minulosti často bývaly hlavním zdrojem pitné vody. V prvním dílu vyrazíme hned ke dvěma kašnám v Rokycanech. I když původně v tomto historickém městečku stávaly hned tři.

První kašna, která už dnes neexistuje, dodávala měšťanům vodu na Malém náměstí. Druhá kašna zdobí dodnes velké Masarykovo náměstí. Třetí kašnu najdete kousek od základní školy v ulici Míru. Původní kašny byly dřevěné.

Napájela je voda z nedalekého rybníka jménem Ježek. Voda byla vedena samospádem, v důmyslném dřevěném potrubí. Zdroj pitné vody pro vnitřní město představovaly kašny až do roku 1924, kdy byl ve městě postaven vodovod. Současnou kamennou podobu kašny získaly v 17. a 18. století.

Ozdobou Masarykova náměstí byla velká kamenná kašna do roku 1951. Tehdy musela ustoupit bláznivému nápadu tehdejších soudruhů. Celou kašnu přemístili do ústraní k nedalekému kostelu; do míst kde dnes najdete Muzeum doktora Bohuslava Horáka.

Divínek se nestačil divit

Až do roku 1989 zabírala místo po kamenné kašně socha sovětského vojáka - rudoarmějce. Záhy se mu začalo říkat Divínek. To proto, že Rokycany na konci druhé světové války osvobodili Američané a neznámý sovětský voják se divil, co na rokycanském náměstí dělá. Divínek zmizel z náměstí po roce 1989 a na jeho místo se vrátila původní kamenná kašna.

Nedávno prošla rekonstrukcí a dnes patří ke klenotům rokycanského náměstí. Stejně jako druhá kašna, kterou najdete u nedaleké Základní školy, když se od velké kašny na náměstí vydáte za obchodní centrum Žďár, až k základní škole v ulici Míru.

autor: Pavel Halla | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio