SERIÁL

3) Kašna v Nýřanech svým tvarem připomíná francozské muzeum umění v Louvru

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kašna v Nýřanech

Historie některých kašen sahá hluboko do minulosti. Mezi takové ale nepatří kašna na náměstí v Nýřanech na severu Plzeňska, které vlastně celé vyrostlo coby hornické městečko teprve nedávno. Kašna tu zdobí náměstí teprve od roku 2010 a nejstarší památkou, kterou na náměstí v Nýřanech najdete, je kostel vystavěný v roce 1904.

Ale popořádku. Kašnu na náměstí v Nýřanech nechalo postavit město v roce 2010. Jedná se o přibližně tři metry vysokou stavbu. Z poloviny ji tvoří žulové kvádry, uzavírá ji kovová pyramida. Na první pohled připomíná kašna v Nýřanech muzeum umění ve francouzské Louveru.

Jak vzpomíná starosta Nýřan Jiří Davídek, na poměrně mladém a volném náměstí nechali tehdy návrh kašny zcela v rukou architekta. Na rozdíl od jiných měst vzniklo totiž nýřanské náměstí teprve nedávno. Nejstarší památkou je tu kostel, který tu nechali postavit horníci v roce 1904. Poté ho věnovali městu. V majetku města je kostel dodnes.

Teprve po stavbě kostela se začalo se stavbou obytných domů kolem náměstí. Nápad s novou kašnou tak nebyl vázaný na žádný konkrétní historický sloh. I to umožnilo postavit tu moderní a odvážnou kašnu.

Hanba vandalům

V době našeho natáčení byla kašna v Nýřanech bohužel suchá. Podle starosty Davídka za to mohou vandalové, kteří poškodili čerpadlo. Jak nás ale ujistil, čerpadlo už je v opravě a brzy tak zatím nejmladší kašna v našem seriálu bude svou vodou opět zpříjemňovat pobyt na nýřanském náměstí. Krásná podívaná je to prý také večer, kdy tryskající vodu osvětluje reflektor.  

Spustit audio
autor: Pavel Halla | zdroj: Český rozhlas Plzeň