Vrch Šibeničák v Nepomuku bude připomínat svoji historii

Městečko Nepomuk na jižním Plzeňsku si chce připomenout místo, kde v minulosti kati popravovali odsouzence. Kopec, jemuž místní většinou říkají Šibeničák, je jen pár minut chůze od centra města. Až do druhé poloviny 17. století se zde skutečně popravovalo. Město tu nyní nechá zřídit tabuli, která bude o historii, o popravených lidech i o katovské práci informovat. Parčík na vrchu by se mohl stát jedním z míst, kam budou z náměstí mířit turisté.

Jakési "znovuotevření" kopce a odhalení tabule připravili Nepomučtí na poslední prázdninovou neděli 3. září. Součástí akce bude představení šermířů, kteří předvedou katovské řemeslo. Celá akce začne už na náměstí. Tam bude vybubnován a lapen lump, kterého pak průvod v čele s katem dovede na popravčí vrch. Už tuto sobotu se ale lidé z Nepomuku na kopci sejdou, aby ho nejdřív uklidili.

Katovské řemeslo se považovalo za nepočestné a hříšné. Kat proto bydlel v domku za hradbami, v šenku ve městě měl stůl vyhrazený jen pro sebe. Pokud města neměla kata, což byl i případ Nepomuku, musela si jej za poplatek půjčovat. Kat dostával za každý úkon přesně stanovený plat, další zdroj obživy získával za odstraňování zbytečných psů. Přilepšení znamenal i sebevrah, protože kat si mohl ponechat jeho šaty a věci. Mohl si přivlastnit veškeré věci, které se našly na délku popravčího meče v sebevrahově okolí. I když kat často bývá zobrazován v rudé kápi, většinou chodíval oblečen stejně jako jeho spoluobčané. Jediným odznakem jeho řemesla byl viditelně nošený meč.

Nepomuk

Nepomucký vrch zažil poslední popravu v září 1688. Kat zde popravil ženu, která zabila své dítě. Když byl ve městě zrušen hrdelní soud, nesmělo se místu dokonce ani říkat Šibeničák. Kdo nařízení porušil, platil pokutu. Vrch dostal jméno nové Lipový vrch, mezi lidmi se ale téměř neujalo. V roce 1888 zde zkrášlovací spolek postavil zídku a vysázel parčík. Na úpatí kopce prý byl pramen nazývaný Katova studánka, kde si popravčí po exekuci omýval meč a ruce. Nyní už není vidět, někteří pamětníci si prý na něj ještě vzpomínají.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio