Vypukly ústní maturity, potrvají až do 10. června

17. květen 2024 16:35

První maturanti v Česku mají za sebou ústní zkoušky. Začaly ve čtvrtek 16. května a potrvají do 10. června.

Stovky maturantů v Česku ve čtvrtek 16. května zasedly na potítko, aby ze sebe vydaly to nejlepší, co se během studia na střední škole naučily. Začaly totiž ústní maturitní zkoušky, které potrvají až do 10. června. Mezi prvními skládali zkoušku z dospělosti žáci Gymnázia a Střední odborné školy v Plasích na severním Plzeňsku.

„Ve čtvrtek a pátek maturuje celkem 14 žáků oboru agropodnikání,“ prozradil třídní učitel Petr Buchtelík. „Ústní zkouška se skládá ze čtyř předmětů – český jazyk, anglický jazyk nebo matematika, pěstování rostlin a chov, přičemž jedna žákyně si zvolila ekonomiku.“ Letošní maturanty zasáhla vesměs v prvním ročníku středoškolského studia pandemie koronaviru. Dle Petra Buchtelíka se s tehdejší situací žáci už vyrovnali a na úspěšnosti to nebude znát.

Co se týče výsledků didaktických testů, v Plasích je mají za sebou úspěšně, nejen co se týče počtu úspěšných maturantů, ale i co do čísel, jak uvedl zástupce ředitelky školy Marek Tramba. „Dosáhli jsme průměrného výsledku 74 procent v českém jazyce, v angličtině je to ještě o deset procent více. Dokonce máme jednu studentku, která v anglickém jazyce uspěla na sto procent. Nejhůř vždy dopadá matematika, a to celorepublikově, ale i zde máme průměrný výsledek nad 56 procent.“

autoři: Martina Klímová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio