Z kolínské gotické věže jménem Práchovna dohlédnete až do Krkonoš

Z kolínské gotické věže jménem Práchovna dohlédnete až do Krkonoš
Středočeské město Kolín se pyšní několika významnými historickými památkami. Zcela unikátní je i hranolová pozdně gotická kamenná věž zvaná Práchovna. Dnes ji najdete v samotném centru Kolína, v 16. a 17. století přitom sloužila jako strážní věž, stojící na samém okraji města. Dnes Práchovna slouží jako rozhledna.
Postavena byla v první polovině 15. století na břehu řeky Labe a původně byla doplněna dalším, do dnešní doby nezachovaným opevněním. Úzká okénka připomínají, že se tudy kdysi dívali zbrojnoši, aby hlídali město a naproti stojící hrad a kontrolovali plavbu po Labi.
Později bylo ve věži skladiště střelného prachu, od čehož byl odvozen její dnešní název. V průběhu 19. století věž ztratila střechu a postupně chátrala. Tubusem věže bylo možné doslova pozorovat oblohu.
Po rekonstrukci v roce 2006 byla Práchovna zpřístupněna veřejnosti jako rozhledna. Nově byl postaven celý interiér – dřevěné schodiště a rovná skleněná střecha, která je při pohledu zdola dokonale schovaná a při příchodu k věži není vidět. Právě kombinace historických obvodových zdí věže a moderní dřevěný interiér vytváří zajímavou a velice příjemnou atmosféru.
Nahoru vede 77 schodů, které jsou ale docela pohodlné, takže výstup nečiní problém ani méně zdatným jedincům či lidem trpícím závratěmi. Výhled z věže je opravdu impozantní. Nejen na protilehlý chrám sv. Bartoloměje a řeku Labe, ale při dobré viditelnosti je možné dohlédnout až na Krkonoše.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rakušan chce přitvrdit proti nelegální migraci. ‚Zvýšíme bezpečnost bez populismu,‘ říká
-
Hlavní cenu Magnesia Litera získal Hlaučův román Letnice. Ocenění získal i komiks zesnulého Smutena
-
Na teroristickém útoku na koncert Taylor Swift se měl podílet 20letý Slovák. Plánoval i střelbu v Istanbulu
-
Štáfek: Pro humor snesu i bolest. Třetí díl Vyšehradu je to poslední, co nás s Lavim čeká