Za první strojní výrobu krajek může Daniel Baum. Stroj z Anglie získal důmyslným plánem

Za první strojní výrobu krajek může Daniel Baum. Stroj z Anglie získal důmyslným plánem
Na Letovicku se sukno vyrábělo už od 15. století. Plátenická manufaktura se časem rozrostla v textilní továrnu, jejíž zlatá éra nastala v první polovině 19. století s příchodem vídeňského velkoobchodníka Daniela Bauma.
Ten se rozhodl rozjet strojovou výrobu krajek a záclon. Tehdy se ale krajkářské stroje vyráběly pouze v Anglii a byla to horká novinka. Nakoupit je nebylo možné, protože Angličané si světové prvenství ve svém oboru střežili a vývoz strojů ze země zakázali.
Baum vymyslel smělý plán, který lze nazvat jednou z prvních průmyslových špionáží. Rozjel se do Anglie, nakoupil stroje, a aby neupadl v podezření, otevřel si zde provozovnu a zahájil výrobu. Zakrátko ji zas zrušil, stroje nechal rozebrat a součástku po součástce odesílal do přístavů různě po Evropě a odtud do Letovic.
A tak byla v Letovicích roku 1832 zahájena strojní výroba krajek jako první svého druhu na evropském kontinentě. Po roce 1948 továrna nesla název „Tylex“ a exportovala výrobky do všech koutů světa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.