Začaly ústní maturity. Přípravě věnují studenti čas hlavně o tzv. svatém týdnu

17. květen 2023 12:04, aktualizováno

Letošním maturantům začaly ústní tzv. profilové zkoušky. Na maturitním potítku se ze sebe snaží dostat to nejlepší i studenti na Gymnáziu Luďka Pika v Plzni na Doubravce.

Profilová část maturitní zkoušky se skládá z českého jazyka a literatury, poté z cizího jazyka nebo matematiky. „Potom si volí u nás dva maturitní předměty, na některých jiných školách tři,“ sdělila zástupkyně ředitele na Gymnáziu Luďka Pika Miroslava Fenclová. Studenti si volí často předměty jako je biologie, zeměpis nebo základy společenských věd.

Nejvíce se studenti učí o "svaťáku"

Studenti přípravě na maturitu věnují převážně poslední týdny před zkouškou a někteří se nevyhnuli ani trémě. „Největší obavu mám z dějepisu, kde je mnoho letopočtů a je to poměrně obsáhlé,“ svěřil se student Matěj Košař.

I přesto, že žáci velký čas svého studia strávili kvůli pandemii covid-19 doma na online výuce, jsou k maturitní zkoušce dobře připraveni. Studenti už v den ústní maturity ví výsledky své zkoušky. „Vysvědčení dostávají studenti tak do týdne, když to vyhodnotí CERMAT,“ potvrdila Miroslava Fenclová. Slavnostní vyřazení pak proběhne na radnici. Ústní maturity pokračují na středních školách až do 10. června.

autoři: Martina Klímová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio