Zámek Kozel je s návštěvností spokojen. Lidé často volají dopředu kvůli testování

4. srpen 2021 14:45, aktualizováno

Dosavadní návštěvnost na památkách v regionu poklesla meziročně o jedno procento. Zámek Kozel si však oproti loňsku polepšil o 757 návštěvníků. Návštěvníci dávají letos přednost prohlídkám exteriérů a zámeckých parků.

Na většinu státních památek v Plzeňském kraji se dostanete bez dlouhého čekání, stačí si vzít jen roušku. Od srpna může na prohlídky chodit ve skupině 19 lidí bez nutnosti prokázat očkování nebo testy na koronavirus, zatímco do konce července to bylo jen 9 návštěvníků najednou.

Zámek Kozel

Exteriéry a zámecké parky letos táhnou návštěvníky státních památek v Česku víc než prohlídky interiérů s průvodcem, kde je víc lidí a povinná je i rouška. To platí i pro zámek Kozel, kam do konce července přišlo skoro 8 tisíc návštěvníků. Návštěvníkům, kteří jsou již naočkovaní, nošení roušek na prohlídky interiérů vadí. Průvodcům přednášení v rouškách problém nedělá.

„S návštěvností jsme spokojeni. Většina návštěvníků na zámku Kozel si jdou projít hlavně náš úžasný park, kde je vstup volný. Předpokládám, že to číslo se pohybuje mezi 60 až 100 tisíci návštěvníků,“ potvrdil kastelán Jan Polívka.

Kastelán: Covid nám přinesl hlavně více telefonických dotazů

Přestože se zámek Kozel snaží, aby veškeré informace byly přehledné a dostupné na webových stránkách zámku, během covidu zaznamenali pracovníci větší množství telefonických dotazů. „Jsou dny, kdy to u nás vypadá spíš jako na telefonní ústředně než jako na zámku,“ uzavřel Jan Polívka.

autoři: Martina Klímová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio