Židovské památky Evropy na pár kliknutí
Jewish Heritage Europe – neboli Židovské dědictví v Evropě. Tak se jmenuje webový portál, který mapuje židovské památky v evropských zemích.
Po vyhlazení dvou třetin evropských Židů za druhé světové války zůstal v Evropě nespočet opuštěných židovských památek. Pečují o ně židovské komunity, ale významně i aktivisté. Američanka Ruth Ellen Gruber, zakladatelka a dodnes ústřední osobnost webového portálu Jewish Heritage Europe neboli Židovské dědictví v Evropě, věnuje renesanci evropských židovských památek celý svůj profesní život.
S Ruth jsem se seznámil krátce po mém jmenování ředitelem Židovského muzea v Praze v roce 1994. Ona sama, žijící v Itálii, již v té době anglicky publikovala dodnes vyhledávaného průvodce židovskou Evropou i knihu o židovském životě ve střední a východní Evropě. Její nadšení pro židovské památky a schopnost získat spolupracovníky byly nakažlivé. Žádný div, že o 10 let později spustila první verzi portálu, který ve své dnešní podobě nemá obdobu.
Židovská Evropa je zde představena ve třech oblastech. Na prvním místě stojí obnova památek – synagog, hřbitovů, někdejších ghett a židovských čtvrtí, a to ve 48 zemích včetně Vatikánu. Že i zde se dá najít židovský odkaz, dosvědčuje na webu informace o rozsáhlé sbírce hebraik a judaik ve Vatikánské knihovně. Tento příklad je však jen jedním z mnoha upozornění na muzea, památníky a instituce, které se v Evropě věnují židovskému kulturnímu dědictví. Ne dost na tom, portál Jewish Heritage Europe u každého takového zařízení doplňuje informace o možnosti návštěv, publikacích a dalších informačních zdrojích – a nechybějí ani zprávy o židovských kulturních festivalech.
Za sebe s mnohaletou muzejní praxí však zvlášť oceňuji, jak web pod vedením Ruth Gruber podporuje výměnu informací o restaurování, financování a poradenských službách. Největší pozornost přitom věnuje židovským hřbitovům. Pochopitelně. Počet takových pohřebních míst včetně masových hrobů přesahuje v Evropě 11.000 a v zemích, kde již Židé nežijí nebo jsou jen v malém počtu, je většina těchto míst zanedbána. Těm, kdo by chtěli o náhrobky pečovat, proto portál nabízí pomoc: od shromažďování novinek, informací a zdrojů po poradenství ohledně výzkumu, dokumentace, ochrany a údržby.
Všechna tato užitečná sdělení by však neměla zastřít, že web Jewish Heritage Europe, jehož text je automaticky překládán i do češtiny, přináší také poutavý zážitek. U vybraných zemí, ale i podle speciálních témat se na něm lze potěšit snímky a komentářem ke zvlášť zajímavým detailům židovských znamení, symbolů či synagogální architektury a výzdoby. Jak Ruth Ellen Gruber nikdy nezapomíná zdůraznit, zdobná synagoga v moravských Boskovicích patří k jejím zvlášť oblíbeným.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.