Zločiny staré Plzně a okolí

Karel Zajíček byl celebritou borské věznice

20. duben 2022
Zločiny staré Plzně a okolí

„Působil mediální senzace napříč celým světem. Byl to vysoký, tělnatý, bystrý a citově založený člověk, který žil na vysoké noze. Zajíček byl milovníkem peněz, života a žen. Při úvodním výslechu udělal na vyšetřovatele a zaměstnance trestnice velice dobrý dojem,“ popsal Zajíčka ředitel Státního oblastního archivu v Plzni Karel Řeháček.

Věznice Bory

9. listopadu roku 1934 očekávala už od samého rána široká veřejnost a novináři příjezd tehdy velice známé osoby, a to doktora práv Karla Zajíčka. Byl odsouzen k trestu odnětí svobody a trest si měl odpykat v plzeňské trestnici na Borech.

A proč byl vůbec odsouzen? Od roku 1925 působil jakožto centrální ředitel dolů a panství hraběte Johanna Larisch-Mönnicha v Karviné. Jeho úkolem bylo vyřešit vleklý uhelný spor, který panoval mezi hrabětem a Československou republikou. „Měl tomu napomoci tím, že vymyslel velice dobře promyšlený systém korupce. Dokázal „odsávat“ velké peníze z účtů bank a ze státní pokladny a uplácet, uplácet, uplácet. Samozřejmě si spoustu peněz nechával i pro sebe,“ řekl Řeháček, který pokračoval:

Václav Postránecký (18. 1. 2016, Narodní divadlo)

„Pokud je vám tento příběh povědomý, vzpomeňte si na rok 1997, kdy jej režisér Dušan Klein natočil ve filmu Konto separato. Karla Zajíčka zde ztvárnil herec Václav Postránecký.“

Zajíček byl za své jednání odsouzen ke 4,5 letům těžkého žaláře. To, jestli si v borské trestnici skutečně odpykal celý trest, a co s ním bylo dále, se dozvíte v reportáži.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio