Zločiny staré Plzně a okolí

Na hlavě musela mít bednu vycpanou hadry a v ústech kovovou trubičku pro přívod vzduchu

V lese Lipovice mezi Nekmířem a Všeruby na severním Plzeňsku stojí krásná kaplička z roku 1903. Ta však není tématem této reportáže. Pokud byste prošli kolem ní a pokračovali dál, dojdete k místu, kde v minulosti stávala hájovna Lipovka. Ta 6. března roku 1951 lehla popelem.

Vladimír Brabec v televizním seriálu Třicet případů majora Zemana

Během ohledání místa bylo v tehdy již nepoužívané hájovně nalezeno ohořelé lidské tělo. Celý tento případ inspiroval tvůrce seriálu 30 případů majora Zemana k natočení dílu s názvem Bestie, kde si zahrála například herečka Stella Zázvorková. Děj je poněkud pozměněný, ale základní předloha se víceméně shoduje.

Později nalezly děti v lesním masívu u Sence v písku lidskou nohu. Patřila zhruba 30leté ženě a tělo bylo již ve značném stadiu rozkladu. Zubní korunky oběti, které byly na tu dobu zhotoveny poměrně neobvyklou metodou, pomohly ženu identifikovat. Jednalo se o dceru muže zavražděného v hájovně, Renatu Balleyovou. Kriminalisté zjistili, že stejně tak, jako její otec, hodlala i tato žena společně s malou neteří ilegálně opustit Československo.

Strýček ze Sence

„Vrahem těchto obětí byl Hubert Pilčík, kterému se přezdívalo Strýček ze Sence,“ uvedl místostarosta obce Nekmíř Josef Pangrác, který pokračoval: „Lidé, kteří v té době odcházeli za hranice a měli nějaké bohatství, tak jej měli s sebou. Pilčík toho zneužíval. Nabízel jim, že je převede přes hranice, ale točil se tady v západních Čechách. Postupně se pak rozplétalo, kde všude řádil, ale dodnes se neví, kolik lidí vlastně zabil.“

Během zatýkání Huberta Pilčíka u něj doma policisté učinili hrůzný nález: „V kozím chlívku u něj našli 12letou dívku, kterou tam ničil. Zároveň se u něj našlo velké množství bot a ošacení, které policii nedovedl vysvětlit, a už se nikdo nikdy nedozvěděl, komu všemu tyto věci patřily,“ řekl Pangrác. Ona 12letá dívka byla příbuzná dvou zmíněných zavražděných osob.

„Pod garáží nebo kolnou měl takový chlívek se vstupem dolů pod podlahu, a tam držel tu neteř. Zařízení, kde ji držel, je dnes v Muzeu policie ČR v Praze,“ dodal místostarosta. 12letá neteř byla naštěstí nalezena živá. Pilčík ji několik dlouhých měsíců mučil a dle její výpovědi ji měl i pohlavně zneužívat. Dívku poutal řemenem k prknům, a aby tlumil její křik, dával ji na hlavu bednu s dvojitými stěnami vyplněnou hadry. Aby mohla dýchat, víko bedny opatřil kovovou trubičkou pro přívod vzduchu, kterou musela mít v ústech. Pilčík ji nutil psát dopisy její rodině, aby vše vypadalo tak, že se jí i jejím příbuzným podařilo bezpečně přejít hranice. Dopisy pak osobně nosil rodině a známým zavražděných.

Možné je, že v celé kauze figurovalo více lidí, ale jedná se spíše o domněnky. „Říká se, že se některým lidem ulevilo, že se Pilčík takto sám odpravil a nestihl prozradit víc,“ sdělil Josef Pangrác. Podezřelé je i to, že ve vězení dostal namísto jednoho kapesníku kapesníky dva, které poté mohl svázat a použít jakožto škrtidlo.

Hubert Pilčík bývá označován jako vrah s největším počtem obětí v Československu. Jeho hlava byla zakonzervována a je dodnes uložena v Muzeu policie ČR, stejně tak i jeho posmrtná maska.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.