Znáte autora sgrafit na plzeňské radnici? Jeho dílo právě představuje Západočeské muzeum

Sgrafita na plzeňské radnici
Audio svět na jednom místě Audio svět na jednom místě Sgrafita na plzeňské radnici

Ačkoli si mnoho Plzeňanů myslí, že sgrafita na místní radnici jsou renesanční, není tomu tak. Jejich autorem je architekt Jan Koula – zájemci se s jeho dílem mohou seznámit v Západočeském muzeu.

Kvůli aktuální výstavě v Západočeském muzeu v Plzni vysadili autoři dokonce dveře v objektu místní radnice. Proč? „Intarzii na dveřích navrhl architekt Jan Koula, jehož dílu se výstava věnuje. My mu říkáme vlastimil a novorenesančník, podle tehdejší mluvy a terminologie. On byl opravdu velmi zapálený vlastimil, který se vyznal v národopisných otázkách, textiliích, výšivkách nebo majolice,“ vypočítává jeden z autorů, zástupce ředitele Západočeského muzea Jan Mergl.

Radniční dveře připomínají také nejvýznamnější Koulovu realizaci v Plzni, o které se všichni domnívají, že je mnohem starší: sgrafita na plzeňské radnici. „My tady dokonce máme Koulovu kresbu radnice před tím, než ji restauroval a je na ní vidět, že už tam téměř žádná sgrafita nezbyla. Našli jsme i návrh na fasádu, jak ji známe dnes. Koula ji vytvořil se svými spolupracovníky za jeden měsíc – v září roku 1910,“ vyzdvihuje Mergl nasazení tehdejšího tvůrčího týmu.

Odkaz Jana Kouly trochu vypadá jako odkaz Járy Cimrmana

Lenka Merglová Pánková a Jan Mergl

Osobnost architekta, národopisce a muže mnoha aktivit Jana Kouly mapuje aktuální výstava v Západočeském muzeu v Plzni. Pozvali nás na ni její kurátoři, kunsthistorici, manželé Merglovi. 

Druhou spoluautorkou výstavy je kurátorka oddělení uměleckoprůmyslového Západočeského muzea Plzeň Lenka Merglová. „Koula zcestoval celou Moravu a Slovensko za doprovodu velkého etnografického fotografa Josefa Šímy, to byl tatínek toho slavného malíře. Na Slovensko se v devadesátých letech 19. století vracel třeba se spisovatelem Aloisem Jiráskem. Studoval především lidovou tvorbu a renesanci,“ doplňuje Lenka Merglová.