10cc: I'm Not In Love

24. září 2023

Název 10cc začala skupina používat v roce 1972. 10cc znamená deset kubických centimetrů.

Počátky hudebních aktivit jednotlivých muzikantů skupiny 10cc můžeme vystopovat do první poloviny 60. let, kdy s různými formacemi působili na manchesterské beatové scéně. Jednalo o jedny z nejaktivnějších muzikantů své doby. Výčet skupin, se kterými spolupracovali jako aktivní muzikanti nebo skladatelé, by zabral poměrně dost času.

Skupina 10cc prošla v průběhu své existence obdobími, kdy uvažovali o skončení hudební dráhy, ale také dobou, která je utvrdila v tom, že vytrvat se vyplatí. Nakonec je o nich slyšet dodnes.

Hit I'm Not In Love z roku 1975 byl jejich průlomovým mimo Spojené království a umístil se na prvním místě v mnoha dalších zemích.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.