30 let dětského souboru Mráček z Mrákova

10. září 2019

Dětský folklorní soubor Mráček z Mrákova slaví v letošním roce 30. výročí svého založení. Souborem už prošlo několik generací tanečníků a založené byly dokonce čtyři dudácké muziky.

Dětský folklorní soubor Mráček z Mrákova

Psal se rok 1989, když se Marie Johánková a Ludmila Herlíková rozhodly založit v Mrákově dětský soubor. Bylo ho potřeba jako soli, protože dospělý soubor, tedy Chodský soubor Mrákov, se potýkal s nedostatkem dorostu. Ludmilu Herlíkovou po čase vystřídaly Anna Bayerová a Jitka Růžková, ale Marie Johánková stála ve vedení souboru celých 30 let.

Dětský folklorní soubor Mráček z Mrákova

Za dobu své existence se v Mráčku vystřídalo už několik generací tanečníků a zpěváků. Členskou základnu souboru tvoří děti od 5 do 15 let, které se ještě dělí mladší a starší složku. Soubor měl vždy vlastní doprovodnou dudáckou muziku. Celkem za třicet let byly založeny čtyři dudácké kapely a všechny dodnes aktivně účinkují: Mladá dudácká muzika z Mrákova, Dudácká muzika Bulácí, Dudácká muzika Drátenící a v současnosti soubor doprovází Dudácká muzika Vavřinečka.

Své letošní kulaté výročí Mráček také jaksepatří veřejně oslavil - v neděli 15. září v Mrákově na pódiu u hřiště proběhlo slavnostní vystoupení celého souboru i pozvaných hostů.

autor: Josef Kuneš | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.